Archive for Nisan 2015

Bira & Peynir Eşleşmesi

Bira ve peynir insanoğlunun uzun süreden beri tükettiği iki temel gıda. Bu iki yaşlı gıdanın yollarının kesişmesi ise görece daha yeni sayılır. Biz ülkemizde birayı genellikle kuruyemiş ya da cips gibi yancılarla tüketmeyi tercih etsek de bira & peynir eşleşmesi oldukça yaygın olan ve üzerine kitaplar bile yazılan bir konu. Bu yazıda bir bira incelemesine değil, bira ve peynir arasındaki uyumun nasıl sağlanabileceğine ve içtiğiniz biradan ve yediğiniz peynirden daha çok keyif almanızı nasıl sağlayabileceğinize dair bazı tüyolar vermeye çalışacağım. İlk belirtmem gereken nokta da şu ki bu eşleşmeler birer kanun değil. Birçok bira yazarı ve tadımcısı tarafından önerilen ve eşleşme mantığı olan seçimler. Bu nedenle, burada görüp de denediğiniz ama pek hazzetmediğiniz eşleşmeler de olabilir. Sonra iletişim kutusundan mesaj atıp "Sana uyduk denedik, bok gibiydi, para iadesi istiyorum ben" filan demeyin. Herkes bu konuda mutabıksa, gelin başlayalım. 

24 Nisan 2015 Cuma
Posted by Bira Sevdası

Brooklyn Black Chocolate Stout: Krallara Layık Bira

Ünlü İngiliz ressam Joseph Farington 20 Ağustos 1796 tarihinde günlüğüne şöyle bir not düşüyor “I drank some porter Mr. Lindoe had from Thrale’s brewhouse. He said it was specially brewed for the Empress of Russia.” Farington'ı etkileyen ve günlüğüne bu olayı yazmasına sebep olan bu gizemli siyah bira İngilizlerin Rus Kraliyet Ailesi ve eşrafı için özel olarak ürettiği Russian Imperial Stout'tan başkası değil.

18 yüzyıl içerisinde İngiltere'de oldukça popüler bir bira türü olan stout tipi siyah biralar Baltık ülkelerine ithal ediliyor ve içerdiği yüksek alkol oranından dolayı "extra stout" olarak adlandırılıyor. Bu yüksek alkollü "extra stoutlar" Farington'un da tarihe not düştüğü üzere Rus Çariçesi Katerina'nın (Catherine the Great) en sevdiği içkilerden biri olması sebebiyle "Russian Imperial Stout" olarak anılmaya başlıyor. 2015'in geç kalan ilk tadımının konuğu bizi önce tarihin tozlu sayfalarında gezdirecek ve sonrasında  ise damağımızda bir bayram havası estirecek olan harika bir Kraliyet Birası olacak. Karşınızda Brooklyn Black Chocolate Stout.


17 Nisan 2015 Cuma
Posted by Bira Sevdası

Instagram

Blogger tarafından desteklenmektedir.

- Copyright © Bira Kültürü & Bira Tadımı -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -